درباره نشریه

«مجله توسعه و سرمایه» دانشگاه شهید باهنر کرمان یک نشریه با شیوۀ داوری دو سو ناشناس به صورت دوفصلنامه و به طور دسترسی آزاد است که در حوزۀ اقتصاد با تمرکز بر مسائل اقتصاد، سرمایه و توسعه اقتصادی منتشر می‌شود. این نشریه به منظور فراهم نمودن محیط فکری و  فضایی علمی  برای پژوهشگران ایرانی با تمرکز بر مباحث سرمایه و توسعه اقتصادی پایه‌گذاری شده است. این نشریه در پاسخ به پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزۀ اقتصاد و توسعۀ اقتصادی انتشار یافته و هدف آن انتشار مقالات پژوهشی و مروری، با کیفیت بالاست که یافته‌های مرتبط با موضوعات مهم علوم اقتصادی و توسعۀ اقتصادی را گزارش می‌دهند. مطالب ارائه شده به مجله باید تحقیقات اصیل و ناب باشد و قبلاً جایی منتشر نشده باشد و نباید برای چاپ در اختیار نشریات دیگر قرار گرفته باشد.

حمد و سپاس خداوند بزرگ که شرایط علمی و عملی مناسبی فراهم شد تا در سال اقتصادِ مقاومتی اقدام و عمل، سری جدید «مجله توسعه و سرمایه» با همکاری «انجمن تجارت الکترونیک ایران» آماده چاپ گردد. دانشکدۀ مدیریت و اقتصاد امیدوار است با رویکردی نو به مسائل علمی اقتصادی، شرایط را برای نهادینه شدن اقتصاد دانش بنیان در عرصۀ اقتصاد ملی فراهم نماید. در همین راستا فراهم کردن فرصتی مناسب برای تخصصی شدن مجله در حوزه‌های اقتصاد و تجارت الکترونیک یکی از اهداف مهم هیئت تحریریه بوده است که این مهم در شماره‌های آتی مجله به تدریج شکل خواهد گرفت. وجود ظرفیت‌های علمی مناسب در دانشگاه‌ها و انجمن‌های علمی- تخصصی می‌تواند فضای مناسب برای توسعۀ انتشارات علمی در حوزه‌های اقتصادی را فراهم نماید. براین اساس با همت دانشگاه شهید باهنر کرمان و انجمن تجارت الکترونیک ایران تلاش بی وقفه‌ای برای پیوستگی شماره‌ها و تخصصی و کاربردی شدن مباحث در جریان خواهد بود. در همین راستا هدف اصلی مجله ارتقاء جایگاه علم اقتصاد و کاربردی کردن مفاهیم اقتصادی با تأکید بر اقتصاد دیجیتال و تجارت الکترونیک است. اعضای هیئت تحریریه امیدوارند با برداشتن گام‌های استوار و مستمر در مسیر توسعۀ دانش اقتصاد، راه را برای عملی کردن سیاست‌های اقتصادی و تحقق اصول اساسی اقتصاد مقاومتی هموار سازند.

«مجله توسعه و سرمایه» دوفصلنامه علمی–پژوهشی در حوزه‌های اقتصاد، توسعه اقتصادی، تجارت بین‌الملل، و توسعه است. نخستین شماره این مجله در سال 1387 منتشر شد و در بهار 1399 از سوی کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور موفق به اخذ درجه علمی-پژوهشی شد.  در حال حاضر این نشریه علمی–پژوهشی تحت سردبیری جناب آقای دکتر سیدعبدالمجید جلائی منتشر می‌شود. امید آنکه این مجله علمی همچنان با دسترس‌پذیری گزارش‌های علمی، شیوه و زندگی جامعه را بهبود بخشد.

 

 ویژگی‌های برجسته مجله

      - کلیه نویسندگان نسخه‌ای از گواهی و نامه پذیرش مقاله را دریافت می‌کنند.

      - کلیه مقاله‌های پذیرفته شده در قالب پی.دی.اف. قابل مشاهده، بارگیری و چاپ هستند.

     - نویسنده ظرف 3-4 ماه از ارسال مقاله، اعلان پذیرش یا رد آن را دریافت می‌کند.

      - مجله پشتوانه سازمانی و آرشیو کامل مقاله‌‌ها را دارد.

      - مجله از شمار خوانندگان خیلی خوبی برخوردار است و جزو مجله‌های طراز اول حوزه خود است.

      - مجله از ضریب استنادی و ضریب تأثیر بالایی برخوردار است.

      - مجله در پایگاه‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نمایه‌سازی می‌شود.

      - مجله داوری تخصصی و همترازخوانی به صورت دو سر کور و گمنام می‌شود.

      - مقاله‌های پذیرفته شده خیلی زود به صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شوند.

      - هیئت تحریریه معروف دارد.

      - به نامه‌های نویسندگان ظرف 48 ساعت پاسخ داده می‌شود. 

 

اطلاعات کتابشناختی مجله

عنوان فارسی مجله

مجله توسعه و سرمایه

عنوان انگلیسی مجله

Journal of Development and Capital

عنوان تحت‌اللفظی مجله

Majallah-i tusi̒ah va sarmāyah

شاپا چاپی (ISSN)

شاپا چاپـــــی: 2848-2008

شاپا الکترونیکی: 3606-2645

حوزه موضوعی مجله

   اقتصاد.

   اقتصاد پولی.

   اقتصاد توسعه.

   اقتصاد کسب‌وکار.

   اقتصاد کسب‌وکار کوچک.

   بازار ارز.

   بازار سرمایه.

   بازار سهام.

   بازار کار.

   بهره‌وری.

   تجارت الکترونیک.

   تجارت آزاد.

   تجارت بین‌المللی.

   تغییر فناوری.

   تورم.

   توزیع درآمد.

   توسعه اقتصادی.

   توسعه کشاورزی.

   جمعیت و محیط‌زیست.

   دارایی.

   دولت رفاه.

   رشد اقتصادی.

   سرمایه انسانی.

   سرمایه‌گذاری.

   سیاست تجاری

   سیاست‌های پولی و مالی.

   مالیه.

   مطالعات توسعه.

   مطالعات کشوری

   منابع طبیعی.

   مهاجرت.

   نابرابری درآمد

   نظریه رشد.

زبان

فارسی (به همراه چکیده و منابع انگلیسی  برای هر مقاله)

سال شروع انتشار

1387، سال 1، شماره 1

فاصله انتشار

دوفصلنامه

سردبیر

استاد دکتر سیدعبدالمجید جلائی

محل انتشار

ایران، کرمان

ناشر

دانشگاه شهید باهنر کرمان

وضعیت انتشار

فعال

نوع داوری

دو سر کور (گمنام برای نویسنده و داور)

مدت زمان داوری

بیست و چهار هفته؛ حداقل دو داور    

میانگین بازه زمانی بررسی اولیه مقالات دریافتی

حداقل 10 روز

درصد پذیرش مقالات

بیست درصد

شماره رده‌بندی کنگره (LC)

HC8

HC87070

شماره رده‌بندی دیویی (DDC)

378

سرعنوان‌های موضوعی

اقتصاد.

آدرس وبگاه

https://jdc.uk.ac.ir

نوع ماده

پیایند (ادواری)

نوع دسترسی

دسترسی آزاد، عمومی

سیاست دسترسی آزاد

شرپا/رومئو

نوع مجوز انتشار

CC-BY-NC

بیانیه دسترسی آزاد

دانشگاه شهید باهنر کرمان به عنوان ناشر «مجله توسعه و سرمایه»، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

- حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

- دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

- افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

- افزایش استناد به مقاله‌ها؛

- فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

- انتشار سریع و به‌موقع.

سیاست مقابله با سرقت ادبی

متن فارسی مقالات ارسالی به «مجله توسعه و سرمایه» با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.

 دفتر مجله مقالات دریافتی را که مرتکب سرقت ادبی یا خودسرقت ادبی شده باشند، به محض اطلاع فوراً رد می‌کند. در طول روند پذیرش مقاله، هرگاه مشخص شود که مقاله‌ای قوانین سرقت ادبی، حق‌مؤلف یا اخلاق نشر را رعایت نکرده است، رد می‌شود (قبل از پذیرش برای انتشار) و در صورت انتشار به دلیل سرقت ادبی «سلب اعتبار» می‌شود.

سیاست سلب اعتبار

اعتبار مقاله زمانی ممکن است سلب شود که یافته‌های آن به دلیل سوء‌رفتار یا اشتباه علمی دیگر قابل اعتماد تلقی نشود، آثار منتشر شده قبلی را سرقت ادبی کرده باشد، یا مشخص شود که دستورالعمل‌های اخلاق نشر را نقض کرده است. هنگامی که یکپارچگی کار منتشر شده به دلیل اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل و یا گزارش تحقیق به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف یا خدشه‌دار شده باشد، ممکن است یک مقاله پس گرفته شود. نقض اصول اخلاقی در انتشار یا تحقیق نیز ممکن است منجر به پس گرفتن مطالعه شود. مقاله اصلی به عنوان «سلب اعتبار» علامت‌گذاری می‌شود، اما یک نسخه پی‌دی‌اف آن در دسترس خوانندگان باقی می‌ماند، و بیانیه سلب اعتبار به صورت دو طرفه به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده می‌شود. اظهارات سلب اعتبار معمولاً شامل بیانیه‌ای از موافقت یا مخالفت نویسندگان است.

نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار)

پس از  پذیرش و تأیید نهایی مقاله، نویسنده باید مبلغ  2500000 ریال (معادل دویست و پنجاه هزار تومان) جهت هزینه‌های داوری و مبلغ 1500000 ریال (معادل صد و پنجاه هزار تومان).

رایگان، دسترسی آزاد.

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق حق‌مؤلف

نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

منبع درآمد مجله

پشتیبانی سازمان مادر، کمک‌های مالی خیریه

توصیف

«مجله توسعه و سرمایه» مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری در حوزه‌های اقتصاد، توسعه اقتصادی، تجارت بین‌الملل، و توسعه است به زبان فارسی به همراه چکیده و منابع انگلیسی منتشر می‌کند. این مجله  محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی است.

کوپ

این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش

در «مجله توسعه و سرمایه»، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر مجله، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.

رعایت اصول اخلاقی و رضایت آگاهانه

رعایت موازین اخلاق پزشکی، گمنام ماندن و حفظ اسرار بیمار از جمله مواردی است که بایستی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. در این زمینه، بایستی کد حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینیکی است، مورد توجه قرار گرفته و لازم است تأییدیه کمیته اخلاق دانشگاه ضمیمه مقاله ارسالی باشد. در مواردی که مطالعه بر روی انسان صورت گرفته است باید از افراد بالغ و والدین یا سرپرست قانونی افراد نابالغ تحت مطالعه رضایت‏نامه آگاهانه تهیه شده باشد. چنانچه در آزمایش‌های مربوطه از حیوانات استفاده شده است، نحوه مراقبت و دستورالعمل چگونگی استفاده از حیوانات آزمایشگاهی رعایت شود. چاپ و انتشار کارآزمایی‌های بالینی در مجلات علوم پزشکی کشور منوط به ثبت در مرکز ثبت کارآزمایی‌های بالینی ایران (IRCT) به آدرس (www.IRCT.ir) است. بنابراین، شماره ثبت مطالعه بایستی در مقاله ارسالی درج شده باشد.

آدرس و تلفن

کرمان- میدان پژوهش- دانشگاه شهید باهنر کرمان- دانشکده مدیریت و اقتصاد- دفتر دوفصلنامه توسعه و سرمایه. کدپستی: 14111-76169. تلفن: 33257550-034

رایانامه مجله

jdc@uk.ac.ir

رایانامه پشتیبان

ukermanaem@gmail.com